Dlaczego grzeszymy i jak można opanować popełnianie złych uczynków?

Każdy człowiek jest grzesznikiem. Nawet osoby, które z całego serca wierzą w Chrystusa, również mogą je czynić. Dlaczego właściwie się tam dzieje i jak można z tym walczyć?

Dlaczego człowiek grzeszy?

Człowiek, jak powszechnie wiadomo, powstał na obraz Stwórcy. Warto jednak wrócić swoją pamięcią do czasu, w którym żyli pierwsi ludzie na Ziemi. Byli oni nieskalani żadnymi grzechami, mieli wszystkiego pod dostatkiem, jednak przez zakazany owoc ludzie cierpią z powodu grzechu pierworodnego.

Grzech ten został udzielony ludziom dlatego, że wybrali swoją własną drogę wolnej woli, nie słuchając się poleceń Stwórcy. W ten sposób na Ziemi nadal panuje ta zasada, która sprawia, że ludzie popełniają zarówno dobro, ale również i zło.

Właśnie w tym momencie powinny zostać rozwiązane wątpliwości wszystkich osób, które zastanawiają się, dlaczego Bóg pozwala na popełnianie zła? Otóż dlatego, że ludzie otrzymali od Niego wolną wolę i to od ich decyzji zależy, co tak naprawdę zrobią dla swojego dobra.

Grzech towarzyszy człowiekowi nieustannie. Jest on obecny zarówno mową, myślą, uczynkiem, ale również zaniedbaniem. Można go zatem popełnić, nie wypowiadając złego słowa, jednak nawet pomyśleć źle o bliźnim. Sprawia to, że każdy człowiek z pewnością znajdzie u siebie element, który wymaga przedyskutowania przy konfesjonale podczas spowiedzi.

Jak sprawić, aby grzechów było mniej?

Mniejsza częstotliwość grzeszenia zależy od nas samych. Musimy głównie zwiększyć swoje działania na rzecz Jezusa tak, aby można było uniknąć wykonywanie pochopnych czynności i procesów, które mogą okazać się zgubne.

Zdecydowanie należy pamiętać o tym, że grzeszenie to efekt pójścia na skróty. Zawsze tam, gdzie łatwiej, oznacza ścieżkę, która powinna dać nam do myślenia. Dzieje się tak, ponieważ kusiciel zła zawsze czai się na ludzi i zachęca ich do tego, aby zgrzeszyć, ponieważ jest to proste.

CZYTAJ DALEJ  Jak wybaczać samemu sobie i dlaczego to tak ważne

Znacznie trudniej jest iść przez krętą ścieżkę pełną pułapek oraz trudności, na której czeka sam Bóg. Należy wtedy wykazać się przede wszystkim asertywnością, ale również ogromną miłością do samego Jezusa i całej Trójcy. Warto poświęcić życie Bogu i zawsze znaleźć czas na medytację przy modlitwie.

Czy spowiedź daje ulgę w cierpieniu za grzechy?

Zdecydowanie tak. Spowiedź to czas rozmowy z samym Stwórcą, za pośrednictwem księga, która polega głównie na przyznaniu się do winy i żałowaniu za nią. Pokuta, którą się przyjmuje to przede wszystkim element, który ma za zadanie oczyścić.

Jednocześnie należy pamiętać, że po spowiedzi grzechy człowieka zostają rozliczone, co oznacza, że zachowuje się czystość swojego sumienia. Jest to ważne dla każdego chrześcijanina uczucie, które sprawia, że można poczuć się wolnym na nowo.

Jak nie wracać do popełniania grzechów?

Często zdarza się, że mamy tendencję do powtarzania swoich grzechów, nawet wtedy, gdy się staramy ich unikać. Z pewnością do najczęstszych będą należały te związane z kłamaniem lub nieczystymi myślami. Trudno czasami kontrolować je, ze względu na naszą fizjologię, ale również psychikę.

Warto wtedy wspomóc się na przykład medytacją, która ma udowodnione działanie wyciszające oraz otwierające umysł. Można dzięki niej widzieć w sobie wiele czynników, które zdecydowanie wymagają zmiany. Warto wtedy analizować swoje myśli oraz myśleć nad tym, dlaczego właściwie jest to dla nas złe.

Następnie przy każdej próbie popełnienia grzechu możemy przypominać sobie, dlaczego właściwie nie chcieliśmy, gdy ponownie ten grzech nas dosięgnął. Szybciej będziemy mogli się opanować oraz zacząć żyć z czystym sumieniem na długo.

Każdy człowiek grzeszy, ponieważ jest to jego natura. Dar, jakim jest wolna wola, może zostać wykorzystany dwojako. Możemy zarówno popełnić dzięki niemu wiele dobrego, ale również i złego. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy analizować swoje postępowanie i nigdy nie chodzić krótszymi ścieżkami, które mogą wydawać się łatwiejsze. Zawsze starajmy się być lepszą wersją samych siebie, aby świat stanął przed nami otworem.